Hyundai IONIQ 5 был объявлен немецким автомобилем 2022 года.

Len pol roka po uvedení na nemecký trh získal Hyundai IONIQ 5 ocenenie „Nemecké auto roka 2022“ (GCOTY). Vo finálovom kole tejto významnej ankety zvíťazilo elektrické CUV od Hyundai nad konkurenciou v podobe Audi E-Tron GT a Porsche 911 GT3.

Pri udeľovaní cien Nemecké auto roka súťažia top modely áut v piatich kategóriách: „Kompaktné“, „Prémiové“, „Luxusné“, „Nová energia“ a „Výkon“. Medzinárodná porota, ktorá sa skladá z 20 automobilových novinárov, testuje a hodnotí každé vozidlo z hľadiska jeho vlastností, dôležitosti a perspektívnosti do budúcnosti. Ako víťaz kategórie „Nová energia“ sa IONIQ 5 zúčastnil – a následne aj vyhral – finálové kolo.

Hyundai IONIQ 5 nie je len výnimočné elektrické auto. Pre nás je to top model tohto roka,“ hovorí Jens Meiners, zakladateľ ankety a člen poroty „Nemecké auto roka“. „Jedinečná kombinácia dizajnu, efektivity a radosti z jazdy pomohla IONIQ-u 5 získať nadpriemerné skóre vo všetkých kritériách bez toho, aby vykazoval nejaké slabé miesta. V našich očiach je koncept prevádzky a technológia batérií IONIQ 5 prelomová. A hoci ide o „Nemecké auto roka 2022“, IONIQ 5 je rozhodne príťažlivý aj z globálneho pohľadu.“

IONIQ 5, ktorý získal toto ocenenie v tak vysoko konkurenčnom prostredí, dokazuje, že sa nám podarilo vytvoriť výnimočné vozidlo, ktoré vyniká medzi svojimi konkurentmi na európskom automobilovom trhu,“ hovorí Michael Cole, prezident a CEO Hyundai Motor Europe. „Toto víťazstvo navyše ukazuje, že batériové elektrické vozidlá sú pre našich zákazníkov v Európe čoraz relevantnejšie. IONIQ 5 je v súčasnosti kľúčovým modelom v našej stratégii elektrifikácie a ďalej podporuje víziu spoločnosti Hyundai o mobilite s nulovými emisiami.

Hyundai IONIQ 5: Nová éra elektrickej mobility

IONIQ 5 je prvým modelom, ktorý Hyundai uviedol pod novou značkou IONIQ. IONIQ 5 je postavený na Electric Global Modular Platform (E-GMP), platforme Hyundai Motor Group pre batériové elektrické vozidlá. Zákazníci si môžu vybrať medzi dvomi kapacitami akumulátora – 58 kWh alebo 72,6 kWh – a pohonom všetkých kolies alebo len zadných kolies. Verzia s pohonom zadných kolies a 72,6 kWh ponúka podľa WLTP maximálny dojazd 481 kilometrov na jedno nabitie.

IONIQ 5 poskytuje vysoký výkon a ultrarýchle nabíjanie. Vďaka 800 V technológii nabíjania je možné na rýchlonabíjacích staniciach nabiť batériu z 10 na 80 percent len ​​za 18 minút. Zákazníci tiež môžu využiť technológiu Vehicle to Load (V2L) na nabíjanie akéhokoľvek elektronického zariadenia počas jazdy alebo parkovania, ako sú notebooky alebo e-kolobežky.

Okrem širokej škály možností pohonu ponúka IONIQ 5 aj výnimočný interiér. Prírodné materiály podčiarkujú trvalo udržateľný charakter vozidla. Elektricky nastaviteľné predné sedadlá sa dajú sklopiť do optimálneho ergonomického uhla, čím cestujúcim na predných sedadlách ponúkajú pocit beztiaže a oporu pre dolné končatiny. Vozidlo je vybavené 12,25-palcovými obrazovkami palubovky a informačno-zábavného systému. Stredová konzola a zadné sedadlo sa dajú posúvať, aby zákazníci mohli využívať vnútorný priestor ešte flexibilnejšie. IONIQ 5 dokáže ťahať aj brzdené prívesy s celkovou hmotnosťou do 1 600 kilogramov.

Rovnako ako všetky modely Hyundai, aj IONIQ 5 je k dispozícii s päťročnou zárukou bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov. Ako doplnok k tejto záruke na vozidlo sa na vysokonapäťovú batériu vzťahuje aj záruka na 8 rokov, resp. 160 000 kilometrov.

Najnovšie články